Peoria Academy September 20, 2003 Results

Click here for full Results

 

K-1 Section

Place Descriptions

Name

Rtng

Grd

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Tot

TBrk[S]

TBrk[M]

TBrk[R]

TBrk[P]

TBrk[A]

1st Overall

Trevor J Merkley

651

1

W7

W3

W4

W2

4

11.5

9

11.5

461

389

2nd Overall

Reed T Altorfer

315

1

W11

W14

W8

L1

3

10.5

8.5

6.5

359

323.5

3rd Overall

Paul Wang

271

1

W20

L1

W6

W11

3

9.5

8.5

5.5

307

265.5

4th Overall

Nisha Kishore

709

1

W18

W5

L1

W12

3

9.5

8

6

387.5

307

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Unrated

Rish  Kuga

unr.

0

L1

W20

D16

W19

2.5

8

7

3.25

207

168.5

2nd Unrated

Lina  Aldadah

unr.

0

D6

W23

D12

D5

2.5

7

6.5

4

223.5

179.5

3rd Unrated

JP Stedwell

unr.

1

H---

D16

D19

W17

2.5

4.5

4.5

3

7.5

7.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st First Grade

Andrew Bates

259

1

W17

L4

W15

D9

2.5

9

7.5

4.75

250

269

2nd First Grade

Garrett G Pitts

241

1

D9

W13

L3

W16

2.5

9

7.5

4.75

208

168

3rd First Grade

Thomas Irwin Lebow

372

1

W22

D12

L2

W14

2.5

7

6.5

4

251.5

158.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Kindergarden Grade

Tre Sellers

unr.

0

D23

D10

D7

L6

1.5

8

5.5

2.75

161.5

159

2nd Kindergarden Grade

Alex  Cheng

unr.

0

L5

D18

W23

L10

1.5

7

4.5

1.25

143

123

3rd Kindergarden Grade

Riley  Holliger

unr.

0

L3

L7

W22

L13

1

8

5

1

198

158

4th Kindergarden Grade

Amanda  Au

unr.

0

L14

L11

B---

L15

1

6

4

0

152

120

5th Kindergarden Grade

Jordon  Angot

unr.

0

L8

L15

L20

B---

1

5.5

3

0

117.5

153.5

6th Kindergarden Grade

Tulasi  Chittivelu

unr.

0

D16

L9

L17

L18

0.5

7

4.5

0.75

101

100.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upset Winner

Benjamn Christian (219)     

76.5 points                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-3 Section

Place Descriptions

Name

Rtng

Grd

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Tot

TBrk[S]

TBrk[M]

TBrk[R]

TBrk[P]

TBrk[A]

1st Overall

Aarish P Wadia

656

2

W17

W10

W8

W2

4

8

6.5

8.5

410.5

341.5

2nd Overall

Aarron Benj Lebow

789

3

W11

W5

W6

L1

3

12

10

8

620

499.5

3rd Overall

Aaron D Schaidle

739

3

W14

W7

L4

W8

3

10

8

7

495.5

413.5

4th Overall

Ryan T Merkley

602

3

W22

W24

W3

L6

3

8.5

8

5

446

442

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Unrated

Akhila  Thota

unr.

3

L8

D13

D19

W21

2

5.5

3

2.5

199

139.5

2nd Unrated

Waleed Aldadah

unr.

3

W16

L6

L12

L13

1

9

6

2

327.5

328.5

3rd Unrated

Tiffany  Cheng

unr.

3

L7

D14

D15

L16

1

9

6

2

283

272.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Second Grade

Cassie L Gibbons

368

2

W15

W9

L1

L3

2

11

5

4

500.5

550

2nd Second Grade

Rebecca Burkhead

359

2

L24

W23

W18

L5

2

7

3

2

302

287

3rd Second Grade

Sushruth  Pattekar

unr.

2

L6

L11

B---

L15

1

7

4

0

392

314

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Third Grade

Kevin Wang

540

3

W20

L2

W16

W12

3

8

7

5

309.5

367

2nd Third Grade

Brandon Stites

549

3

W21

W18

L2

W4

3

7.5

7

5

380.5

379.5

3rd Third Grade

Dustin Angot

454

3

W19

L3

W10

W9

3

7.5

6.5

5

327

389

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Under USCF 500

Elizabeth Christian

100

3

B---

L1

L7

W23

2

8

4

1

481.5

370

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upset Winner

Cassie L Gibbons (368)     

299.0

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4-5 Section

Place Descriptions

Name

Rtng

Grd

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Tot

TBrk[S]

TBrk[M]

TBrk[R]

TBrk[P]

TBrk[A]

1st Overall

Luke Nayak

1145

5

W6

W9

D2

W7

3.5

9.5

7.5

8.25

815

835

2nd Overall

Scott A Mc Gregor

918

5

W16

W10

D1

W8

3.5

8.5

7.5

6.75

693

751

3rd Overall

Austin S Penn

838

5

W15

W11

W9

D4

3.5

8.5

7

7.25

721.5

593.5

4th Overall

Dominick C Leali

1126

5

W17

W8

W7

D3

3.5

8

7.5

6.75

695

775.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Unrated

Anupa  Thomas

unr.

2

L5

L15

W20

L13

1

6.5

3.5

0

439.5

375.5

2nd Unrated

Claire  Delzell

unr.

4

L10

L16

L18

L14

0

5.5

3.5

0

340

399

3rd Unrated

No Qualifiers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Fourth Grade

Harsha Jujjavarapu

716

4

W12

L4

W13

L2

2

11

5.5

4

855

697

2nd Fourth Grade

Justice D Cassel

691

4

W20

L2

D15

D12

2

7

3.5

1.75

549.5

359

3rd Fourth Grade

Georgia A West

234

4

L8

W17

D6

D10

2

6.5

4

3.25

465.5

647.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Fifth Grade

Max F Nelson

708

5

W18

L7

W16

W11

3

5.5

4.5

4

519.5

472.5

2nd Fifth Grade

Kirby M O'Brien

657

5

L1

X19

D12

W15

2.5

7

7

2.5

766.5

554

3rd Fifth Grade

Josh L Ayers

1023

5

W13

W5

L4

L1

2

12

6.5

5

905.5

872.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Under USCF 500

Aditya Singh

223

5

B---

L3

W17

L5

2

7

3.5

1

628

690.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upset Winner

Aditya Singh (223)                 

303.0 Points                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6-8 Section

Place Descriptions

Name

Rtng

Grd

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Tot

TBrk[S]

TBrk[M]

TBrk[R]

TBrk[P]

TBrk[A]

1st Overall

Dan Nibbelin

1164

6

W11

W4

W5

W2

4

8

8

8

547

504

2nd Overall

Zachary M Mayne

703

7

W12

W3

W8

L1

3

9.5

9

5

628.5

652.5

3rd Overall

Sajjan Gayam

unr.

8

W7

L2

W6

W5

3

9

7

6

650

640.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Unrated

Eamon Jennings

unr.

7

W8

L5

L3

W11

2

7

4

2

525.5

584

2nd Unrated

Sumeet Shah

unr.

6

L3

W11

W9

L4

2

7

4

1

393.5

359.5

3rd Unrated

Bhavya  Thota

unr.

6

L5

W10

L7

L8

1

7.5

5.5

1

457

515

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Under USCF 500

Abhimanyu Singh

373

7

W10

L1

W11

W7

3

7.5

7.5

3

502.5

490

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upset Winner

No Qualifiers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9-12 Section

Place Descriptions

Name

Rtng

Grd

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Tot

TBrk[S]

TBrk[M]

TBrk[R]

TBrk[P]

TBrk[A]

Play Off Game

1st Overall

Dewey Kim

unr.

9

W3

W2

B---

3

2

2

3

1169

1169

 

2nd Overall

Brandon Lang

1169

10

B---

L1

D3

1.5

3.5

1

0.75

1369

1369

1-0

3rd Overall

Kelsey D Duffy

unr.

9

L1

B---

D2

1.5

3.5

1

0.75

1369

1369

0-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upset Winner

No Qualifiers