Washington Dist 52  2008 Trophy winners

Red number column shows results and tiebreaks when needed.

 

Click for Team Standings  ---  Individual Standings   ----  USCF MSA page

Section K-2

 

Top Upset

Alan Jiawei Feng (rated 431)  upset a player  335 pts higher.

 

Top Unrated

1

Zachary Stiles

unr.

TRIVA

2

L10

D8

D17

W19

 2.0

6.5

3.5

2.5

228.5

 

Kindergarten

1

Amanda R Carlson

111

CLNNO

0

L3

L17

B---

W20

 2.0

5

2

0.5

288.5

2

Alyssa Bivens

119

PEAPE

0

L2

W20

L5

D13

 1.5

8

5

1.25

429.5

 

 

1st Grade

1

Liam Janda

173

PEAPE

1

W18

L6

D15

W17

 2.5

7

6

3.75

165.5

2

Bharat Dandu

100

STEVE

1

L9

D11

W21

W18

 2.5

6.5

5.5

3

171

 

2nd Grade

1

Alan Jiawei Feng

431

PEAPE

2

W20

L2

W13

W9

 3.0

7

6.5

4

406.5

2

Andrew M Carlson

473

CLNNO

2

W19

L1

W16

W15

 3.0

7

6.5

3.5

380

 

---------------------------------------------------

Section

1

Chetan B Reddy

1109

PEAPE

2

W13

W5

W2

W3

 4.0

10.5

9

10.5

634

504

2

Thomas J Moh

776

CLNNO

2

W16

W4

L1

W10

 3.0

10.5

9

6.5

640.5

515.5

3

Timothy G Mou

648

WILDER

2

W12

W14

W9

L1

 3.0

9

7.5

5.5

484

562

---------------------------------------------------

 

Team 1st =  Colene Hoose  Clear 1st

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Section 3-5

 

Top Upset      

Riley Sutherland (rated 643)   upset a player  445.0 points higher

 

Top Unrated

1

Isaiah M Jacques

unr.

STTOM

5

D8

L16

L12

W22

 1.5

6.5

4

1.75

294

540.5

  

3rd Grade

1

Shanku Nair

963

CLNNO

3

W6

W15

L1

L2

 2.0

13

7

5

948.5

624.5

2

Mihir Bafna

685

WASELB

3

W20

L10

W14

L4

 2.0

8

4

3

625

627.5

 

 

4th Grade

1

Prajwal Vemireddy

773

RIDGE

4

W22

L1

W16

W11

 3.0

8

7.5

4

561.5

562

2

Nolan Janda

637

PEAPE

4

W12

L3

W19

W13

 3.0

8

7

5

537

641

 5th Grade

1

Riley Sutherland

643

STTOM

5

L9

W21

W20

W10

 3.0

6

5

4

522

708.5

2

Karthik Karra

1088

CLNNO

5

W23

W11

L2

L6

 2.0

9.5

5

2.5

715.5

676

 ---------------------------------------------------

 

Section

1

Justin Wang

989

COUNT

5

W14

W4

W9

W3

 4.0

10

8

10

753

2

Balaji Kr Iyengar

866

GLENN

3

W17

W19

W10

W9

 4.0

6.5

5.5

6.5

587

3

Parker Jacob Brown

813

CLNNO

5

W21

W5

W7

L1

 3.0

10.5

9.5

6.5

661

---------------------------------------------------

 

Team 1st = Colene Hoose on tie break with St Tomas and Peoria Academy  

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Section 6-8

 

Top Upset

There were no upsets

 

Top Unrated

No unrateds

 

6th Grade

1

Shreyas Sriram

777

CHIDIX

6

W11

L2

W10

W7

 3.0

6

6

3

683.5

654

2

Aaron T Walbert

733

BLOJH

6

W9

L3

W8

L2

 2.0

10

5

4

856.5

893.5

 

 

7th Grade

1

Emily Kay Brown

1072

CHIDIX

7

W12

L1

L3

W10

 2.0

8

4

1

921.5

794.5

2

Have to score a point so no second

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8th Grade

1

Patrick Cohen

711

HOLY

8

L1

W9

L4

L6

 1.0

11

7

2

957.5

921.5

No other 8th graders for second place

---------------------------------------------------

Section

1

Ryan Reilly

1249

BLOJH

7

W10

W6

W2

W3

 4.0

9

8

9

991.5

1018.5

2

Kyle M Mou

1185

DUNLAM

8

W8

W4

L1

W5

 3.0

11

9

7

986

863

3

Tony J Feng

1107

DUNLAM

7

W7

W5

W6

L1

 3.0

10

8

6

978.5

918.5

---------------------------------------------------

 

Team 1st =  Bloomington Junior High  Clear 1st